Nakrm draka!

V hlavě každého nově narozeného človíčka je od jeho počátku ukryta výkonná saň lačnící po potravě v podobě vědomostí a informací – mozek. Je to úžasný nástroj, kterým jsme byli vybaveni. Od narození zpracovává informace a přímo lační po datech o okolním světě, které mu dodávají naše smysly, takové jeho senzory nebo zpravodajci. Mozek pracuje stále, stále zkoumá, vymýšlí, sní, fantazíruje, třídí, ukládá. Rozhoduje, jaká která informace je pro jeho nositele důležitá, z kterou má cenu dále pracovat a kterou může odložit do spodního šuplíku svého archivu. Jako u každého organismu i zde platí, že když budeme svého draka krmit málo, nebo špatně, vyroste z něj takové nedochůdče, takový malý dračíček. Naopak, poskytneme-li mu vydatnou plnohodnotnou stravu, vychováme z něho přímo majestátního drakouše.

Představte si chudáčka dráčka se zavázanýma očima a ušima, čekajícího marně na posla od svých špehů- zraku, sluchu, hmatu, chuti, čichu. Sedícího smutně v dětské hlavičce a snícího o tom, jaký je svět venku.
 Vezměte obálku, a pošlete mu po poslovi zprávu o tom, že na světě existuje citron. „Jů, citron a co to je“ úplně slyším toho dráčka jak celý natěšený říká ústy malého dítěte.
„No, citron je citron.“ Slyší dětské ouško a posílá zprávu do mozku.
Krása, náš malý dráček se naučil jedno nové slovo. 

A nyní přichází učitel, vrchní krmič draků. On ví, co dětský mozek potřebuje, on ví, že potřebuje nakrmit.
 Rozváže dráčkovy oči, ukáže mu síťovku citronů, dá mu citrony očichat, dokonce ochutnat a potěžkat… Najednou vše dává smysl. Najednou není na světě jen slovo na pět písmen. Najednou je tu věc, ovoce, kyselé jak, nu, jak citron. Má tvar, barvu, hmotnost, chuť, vůni. V dětském mozečku najednou běží celý film s hlavní postavou citronem a mozek vymýšlí a propojuje: „Jo žlutá, to už jsem někde slyšel, tak takhle to vypadá. Jo kilogram, tak tohle je ono. A pozor, ta kyselá šťáva do očí taky není úplně fajn,...“

Ani vlastně sám neví proč, ale ten malý človíček najednou ví a dochází mu souvislosti. S jedním osahaným a očichaným citronem se bezpečně, jednoduše a na dlouho naučil najednou spoustu dalších věcí.

Dejte vašim drakům v hlavách vašich dětí to, co potřebují. Dejte jim nejen slovo, nebo číslo. Dejte jim jasnou představu o významu, hodnotě, velikosti, barvě, chuti. Dejte jim do ruky to, co  chcete aby pochopili, nechte je to osahat, potěžkat, změřit, porovnat. Nechte je to uchopit a pochopit. Dejte jim prostor k propojování vědomostí propojením smyslů.

Právě proto máme v nabídce produkty jako je Rewood Číselná řada 1-10 kde se malý drak osahá tvar číslic, naučí se je správně psát obtahováním ve směru šipek, nebo napočítá správný počet kuliček. Proto máme ReWood číselné věže, kde si číslice obtěžká, velikostně porovná, seřadí podle velikosti (hodnoty), odečte, sečte, rozdělí, změří, osahá.

Vydatným krmivem je i celá řada BaseTen, u které se drakovi zatočí všech deset (ne, tento počet nezmiňuji náhodou) hlav. Desítková soustava, počítání po jednotkách, desítkách stovkách tisících, rozklad, převody řádů, objem, plocha, velikost hodnot, rozdíly …. “Jůůůů to je žráááádlo“ (pardon, drak v mé hlavě se nechal unést). Všechno si osahat, změřit, porovnat. …pšt, jen pošeptám, aby se můj drak zase nerozvášnil: Jistě jste si i vy všimli barevné kompatibility třeba s počítadly, kroužkovými pořadači, nebo tabulkou. Jistě jste svůj mozek krmili správně a dochází vám ty možnosti propojení a dalších možných úkolů pro ten náš dorost. Proč počítat na počítadle po jednotlivých kuličkách, proč nepočítat desítky (zelené) stovky (modré), tisíce (červené)… do kolika že jde napočítat s počítadlem které má 100 kuliček? 😊 Nebo snad počítat v řádu desetin, setin, tisícin….

Jestli toho nemáte dost, můžete si představit ty natrénované hodiny s naším dominem nebo se zasnít jak poslepu, zato s citem a s pochopením principu zlomků si celá třída „pochutnává“ na zlomkovém kruhu.

Uchopit a Pochopit

 Zavřete oči a pochopte význam tohoto hesla. Uchopte tato slova a pochopte jejich souvislost. Dejte dětem k zraku a sluchu další dimenzi učení: Hmat, zábavu, hru. Převeďte mnohdy pro děti abstraktní pojmy v matematice v hmatatelné důkazy. Rozhlédněte se v naší nabídce a uvidíte mnoho dalších příležitostí k naplnění nadpisu tohoto článku. Projekt Geometrie od Magformers s RNDr. Kupčákovou Ph.D. je jedním z příkladů.

Doporučené produkty10